به روز نامه الكترونیكی درد نیوز اولین سایت حقوق بشر و محیط زیسنت ایران خوش آمدید تاسیس 1379 درد نیوز - فعال حقوق بشر کیست؟

دنیای وارونه-عجب رسمیه رسم زمونه

فعال حقوق بشر کیست؟

تاریخ:دوشنبه 7 آبان 1397-01:25 ب.ظ

فعال حقوق بشر کیست؟ اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس و فعال حقوق بشر و محیط زیست

بحث حقوق بشر ..قرن بیستم خاصه بعد از جنگ جهانی دوم بسیار مورد توجه قرار گرفت به گونه ای که یکی از اهداف سازمان ملل متحد پیشبرد و تشویق احترام به حقوق بشر و آزادیهای اساسی برای همگان بدون تمایز از حیث ن‍ژاد، جنس، زبان مذهب و … اعلام شد

 

وَإِن كَانَ طَآئِفَةٌ مِّنكُمْ آمَنُواْ بِالَّذِی أُرْسِلْتُ بِهِ وَطَآئِفَةٌ لَّمْ یْؤْمِنُواْ فَاصْبِرُواْ حَتَّى یَحْكُمَ اللّهُ بَیْنَنَا وَهُوَ خَیْرُ الْحَاكِمِینَ ﴿87 اعراف ﴾

( شعیب بمومنان گفت )اگر به آنچه من از طرف خدا مامور بتبلیغ آن شده ام گروهی ایمان آوردند و گروهی ایمان نیاورده و بخصومت برخاستند شما مومنان که ایمان آورده اید صبر پیشه کنید تا خدا میان ما و آنها داوری کند او بهترین دادخواهانست

(ج18 فرهنگ قرآن ، ص250)

گـاهــﮯ نـدانـسـتـﮧ از یــک نـفـر بـتـﮯ درســت مــیـکـنـﮯ

آنــقـدر بـزرگ کـﮧ از دســت ابـراهـیـم نـیـز کــارـﮯ بـر نـمـﮯ آیـد

پیروزی آن نیست که هرگز زمین نخوری

آن است که بعد از هر زمین خوردن

دوباره برخیزی

من عمر خود را در یاری به مردم سپری کردم.
نیکی به دیگران در من خوشدلی و آسایش فراهم می ساخت
و از همه شادی های عالم برایم لذت بخش تر بود.

 کوروش بزرگ

آستارا نیوز  اسماعیل اسدی دارستانی کارشناس حقوق بشر : اگرچه تبعات ناگوار دو جنگ جهانی و هراس از تکرار آن ملل متحد را به دور هم گرد آورد تا اهرمهایی هرچند ضعیف برای پیشگیری از جنگ طراحی کنند، اما دغدغه ای که از آن زمان به بعد و حتی قبل از آن هم همواره وجود داشته و دارد، تنها توسل به زور و قدرت نمایی دولتها در قبال یکدیگر نبود، بلکه گردنکشی حاکمیت ها در قبال افراد تحت حاکمیتشان نیز مهم می نمود. از اینرو دولتها با اکراه برای تضمین حقوق افراد تحت حاکمیتشان ناگزیر به پذیرش حداقل هایی تحت عنوان حقوق مدنی و سیاسی و یا حقوق اجتماعی و اقتصادی و بعدها منع شکنجه، حقوق زنان و یا حقوق کودکان و امثالهم طی کنوانسیونهای متعدد بین المللی شدند. این سازوکارها برای آن بود که دولتها ملزم به تایید حقوق طبیعی افراد تحت حاکمیتشان شوند به گونه ای که نتوانند هرطور که خواستند با آنها رفتار کنند. هرچند دولتهایی که اساسا اعتقادی به این مهم نداشتند، به این تعهدات تن نداده و به کنوانسیون مربوطه نپیوستند و یا بیکار ننشسته و تا جایی که در توان داشتند، در زمان تدوین و تنظیم این حداقل ها به بهانه هایی چون شرایط متفاوت مذهبی و فرهنگی برای کاهش تعهداتشان در قبال افراد تحت حاکمیتشان تلاش کردند و یا با اعمال حق شرط عدم تعهد خود را نسبت به ماده و موادی پیشاپیش اعلام کردند. نهایتاً اینکه در مواردی برای جلوگیری از شکایت سایر دول و یا اتباع خود، تن به سازوکارهای اجرایی مثل پروتکل اول میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، ندادند.

این رویه را به خوبی می توان در پذیرش و قبولی اعلامیه جهانی حقوق بشر و سپس در پیوستن و تصویب کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و پروتکل اول آن و نیز حق شرط هایی که به این کنوانسیون و یا سایر کنوانسیونها از جمله کنوانسیون حقوق کودک وارد شده است، به خوبی مشاهده کرد. میزان گرایش دولتها از پذیرش اعلامیه جهانی حقوق بشر تا سایر کنوانسیونها که جنبه الزام آوری داشتند، رفته رفته کاهش می یابد. هرچند اعلامیه هزاره به عنوان معیار مشترک به طور رسمی مورد تاکید قرار می گیرد و با اقبال و پذیرش تمامی کشورها همراه است اما به واقع و در عمل، وقتی اصول آن، جنبه لازم الاجرایی پیدا می کند، نه تنها دولتهای غیرمردمی، تن به آن نمی دهند بلکه در مناسبات سیاسی نیز دولتها هرگز دوستان خود را متهم به نقض حقوق بشر نمی کنند و بیشتر ترجیح می دهند نقض حقوق بشر را در کشورهای غیردوست خود رصد کرده و جار بزنند و نباید نادیده گرفت ایرانیان از زمان باستان قانون مدون داشتند و دارنند و اولین منشور حقوق بشر جهانی توسط ایرانیان بدست كورش كبیر نگاشته شده است و ایرانیان اولین مدافعان حقوق بشر در عالم هستی هستند

خیلی ها فكر می كنند فعال حقوق بشر نباید برای احقاق حق مردم از خشونت یا جنگ حرفی بزند و این در صورتیكه یك اصل قانون اساسی كشور امر به معروف و نهی ازمنكر است یعنی اگر كسی حقوق دیگر مردم را خواست از بین ببرد و با زبان نتوانستی جلوی ظلم را بگیریی می توانی با اعمال زور از حقوق مظلوم دفاع نمود  نمونه بارز مدافعان حقوق بشر در تاریخ اسلام می باشد كه امام حسین برای اجرای امربه معروف و نهی ازمنكر ( همان حقوق بشر ) تسلیم نشد و دراین راه شهید شد و موارد زیادی در تاریخ اسلام می باشد.

اما صرفنظر از عملکرد دولتها در مورد مقوله حقوق بشر که هم مخاطب آنند و هم ناقض آن،‌امروزه به نظر می رسد دفاع از حقوق بشر بیش از آنکه مورد حمایت و یا ترویج قرار بگیرد، اغلب به یک ژست بدل گشته است. امروزه همه دولتمردان دم از حقوق بشر می زنند – البته به مفهومی که خود می خواهند و قبول دارند- و اساساً اکنون هیچ حکومتی نمی تواند صراحتاً حقوق بشری افراد تحت حاکمیت خود را به رسمیت نشناسد بلکه با دستاویزهایی چون نسبت گرایی و شرایط خاص مذهبی و قومی و فرهنگی، نقض این حقوق را توجیه می کنند. به زعم آنها حقوق بشر محدوده جغرافیایی دارد، در حالی که در حقوق بشر، فرد به عنوان جهان شمول بودن مورد نظر قرار می گیرد. با این وصف، نقض حق حیات همان اندازه برای یک کودک مسلمان افغانستانی نارواست که برای یک کودک مسیحی یا یهودی در فلسطین و سرزمینهای اشغالی نارواست. به عبارت دیگر، حقوق بنیادین بشری که ملهم از حقوق طبیعی است یعنی فطرت بشر ایجاب می کند، فارغ از درج در معاهدات و یا فارغ از پذیرش دولت یا دولتهایی لازم الاتباع هستند.

از عملکرد دولتها که بگذریم نوبت به افرادی می رسد که حقوق بشر برایشان ابزاری شده جهت شناساندن خود به جامعه داخلی و جهانی. این اقلیت حظ بسیاری از مطرح شدن به عنوان فعال حقوق بشر می برند. اینان بی آنکه عملکرد یک مدافع حقوق بشر را داشته باشند، به صرف شرکت در کارگاه های آموزشی در مورد حقوق بشر، کنفرانس ها و همایش و یا حتی تحصیل در این رشته، خود را فعال حقوق بشر نامیده و بهتر بگوییم دوست دارند با این وصف نامیده شوند. بعضاً عضویت در گروه، دسته و یا اجزای سازمانی صنفی که متعلق به آنند را حق خود دانسته و گاه با استفاده از منابع مالی صنف، خود در چندین کارگاه آموزشی و امثالهم نیز شرکت می کنند، بی آنکه مفاهیم آموخته شده را در مقام یک فعال حقوق بشر آموزش داده یا ترویج کنند.

این در حالیست که عده ای دیگر در لباس وکیل، دانشجو، استاد و مدافع حقوق بشر  و حتی کارگر به خاطر دغدغه هایی که برای ترویج و احقاق حقوق بشری دارند، همواره به عنوان یک فرد مخالف و یا به زبان امروزی برهم زننده امنیت و امثالهم تحت فشارند. هرچند بسیار تکرار شده که حقوق بشر سیاسی نیست و نباید آنرا سیاسی کرد اما به واقع مگر می شود مطالباتی که افراد از حاکمیت دارند و نسبت به نقض آن معترضند مثل حقوق برابر زن و مرد، انتخابات آزاد و امثالهم از نظر هر حاکمیتی، سیاسی تلقی نشود؟ اقدامات این افراد بی آنکه خود بخواهند و به واقع چنین باشد، «امنیتی» تلقی شده و با همین انگ در تعقیب و به کیفر رساندن آنها حداقل حقوق مندرج در دادرسی عادلانه که برای متهم اعلام شده است نسبت به این عده نقض می شود. شاید از اینروست که در سال 1998 سازمان ملل ناگزیر برای شناساندن و تفکیک «مدافع حقوق بشر» از «مخالف سیاسی» مبادرت به صدور قطعنامه کرد و از آن تاریخ فعالین حقوق بشر بعنوان یك  مسئله حقوقی شناخته شدند و در راستای مدافع حقوق بشر فرد مصون می باشد واین زمان می برد تا این در جهان فرهنگ شود.

سازمان ملل متحد طی این اعلامیه عبارت «مدافع حقوق بشر» را در مورد کسانی که برای حمایت و اجرای حقوق بشر کمک می کنند، به کار برد؛ به گونه ای که حقوق بشر تماماً برای همگی آحاد بشر محقق شود. این افراد می توانند از اقشار مختلف جامعه و با سطح معلومات متفاوتی از قبیل کارمند، محصل، پزشک، معلم، کارگر، وکیل دادگستری، کاسب، قاضی و امثالهم باشند. مطابق این اعلامیه، هرکس که بخواهد می تواند مدافع حقوق بشر باشد. بدیهی است که ذکر هرکس که می خواهد به منزله آن نیست که فقط بخواهد بلکه عملکرد و اقداماتش نیز باید در جهت ترویج حقوق بشر باشد و این اقدامات می تواند در مورد کلیه مصادیق مندرج در هر چهار نسل حقوق بشر باشد.

این اعلامیه، حقوقی نیز برای مدافعان حقوق بشر برشمرده است که می توان به حق دسترسی به اطلاعات مربوط به حقوق بشر، انتقاد و ارائه پیشنهاد به سازمان ها و ارگانهای مربوطه، حضور در محاکم، حق ارتباط با سازمانهای غیردولتی و امثالهم اشاره کرد.

مدافعان حقوق بشر در کشورهای ناقض این حقوق، تحت فشار حاکمیت اند. آنها در قالب فعالین سیاسی و یا امنیتی تحت تعقیب قرار می گیرند و گاه ارتباط با یک رسانه خارجی و حتی سازمانهای غیردولتی خارجی، گزگی به دست حاکمیت داده تا آزادی و امنیت آنها سلب شود. از اینرو آنهایی که جان سالم به در می برند، گاه جلای وطن کرده و برای آزادی عمل خود در مکانی غیر از کشور خود اقامت می کنند.

عده ای بعداز اینكه انترنت به جهان آمد بخصوص ایران  از طریق فضای مجازی سایت و وبلاگ به فعالیت مدافع حقوق بشر پرداختند  و بعنوان شهروند خبرنگار معروف هستند و من اولین كسی بودم كه بعنوان وبلاگ نویس مدافع حقوقبشر و میحط زیست  در فضای مجازی فعالیت كردم و كمتر كسی در جهان است كه نام مرا بعنوان فعال حقوق بشر و محیط زیست نشناخته باشد و بابت این فعالیت وبلاگ نویسی تاوان  زیادی دادم و می دهم..

صرفنظر از آنکه عمل و شغل وکیل دادگستری خواسته و ناخواسته به عنوان مدافع حقوق مردم و یکی از تضمینات دادرسی منصفانه و چه بسا عادلانه، نوعی فعالیت حقوق بشری محسوب می شود، قابل ذکر است که در میان این صنف، بعضاً این تفکر و تصور وجود دارد که حتماً باید برای گرفتن حق موکل به ابزارهای رسانه ای متوسل شد. شکی نیست که گاهی نقض دادرسی عادلانه به قدری مشهود و زننده می نماید که وکیل ناگزیر از توسل به این ابزارهاست، با این وجود، در برخی موارد که لزومی به استفاده از این ابزار، ضروری به نظر نمی رسد، نه تنها زحمات یک وکیل را تحت الشعاع قرار می دهد بلکه برعکس به ضرر موکل نیز منتهی می شود. این در حالیست که عده ای دیگر از همین صنف، داوطلبانه بدون جاروجنجال و تبلیغات و با تجربه ای که کسب کرده اند، تنها به منافع موکل خود فکر کرده و برای حصول آن، لحظه ای دست از کار نکشیده اند. این عده با آنکه کار و تلاششان کاملاً مصداق فعال حقوق بشر است، نه حظی از مطرح شدن به عنوان حقوق بشر می برند و نه از اینکه به این عنوان شناخته نشوند، نگرانند. اما چه مردم عادی و چه حتی اقلیتی در این صنف، «فعال حقوق بشر» بودن را به شناخته شدن در رسانه ها، آن هم به واسطه پیگیری های پرونده هایی خاص موسوم به امنیتی و یا هر پرونده ای که مجال مطرح شدن آنها را داشته باشند، می دانند. شاید از اینروست که اگر با وصف فعال حقوق بشر مورد خطاب و توجه قرار نگیرند، ناراضی خواهند بود.

شخصاً شاهد نقض حقوق زیادی در پرونده های خانوادگی، ثبتی، حقوقی های ساده و دشوار و حتی چک بلامحل و امثالهم در دادگاه ها و غیردادگاهها بوده ام که هر کدام می توانست به اندازه هر پرونده امنیتی حرفی برای گفتن داشته باشد. حال باید پرسید تا چه اندازه با نگاه نقادانه به این قبیل پرونده ها نیز نگریسته ایم؟! آیا کرامت ذاتی انسان، تنها در آن محاکم نقض می شود؟ آیا حق دفاع به واسطه تبصره ماده 128 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری نقض شده و یا در دادگاههای انتظامی و اداری نیز چنین است؟ آیا آزادی بیان را برای هر رسانه ای قبول داریم و یا تنها برای رسانه های همسو با تفکرات و عقاید خودمان؟ به عنوان یک وکیل دادگستری که خواسته و ناخواسته حداقل در حیطه دادرسی عادلانه، کاری حقوق بشری انجام می دهیم، تا چه اندازه در معرفی و شناساندن نسل های حقوق بشری به مردم کوشا بوده ایم؟ آیا به جز حق حیات، آزادی بیان و عقیده و مذهب و امثالهم، از حق بر محیط زیست سالم، حق بر صلح و توسعه نیز سخنی به میان آورده ایم؟ شاید بگویید که وکیل هستیم و تنها از دستمان همین قسم حوزه دادرسی عادلانه بر می آید. آری، چه اگر غیر از آن بود و یا جامعه به رشدی که برآمده از آگاهی نسبت به حقوق خود باشد، رسیده بود نسبت به حقمان بر محیط زیست هم همان اندازه صدایمان در می آمد که نسبت به سایر حقوق بشری مدعی هستیم. به عنوان فعال حقوق بشر، نباید تک بعدی به آن پرداخت، بلکه اصولاً باید همه جانبه و نسبت به تمامی مردم دنیا، همه حقوق را خواهان باشیم.

تعدادی از وکلای دادگستری با تمامی دشواریهایی که پرونده های امنیتی برایشان در پی خواهد داشت، دلسوزانه پیگیر دفاع از حقوق موکلین خود در این قبیل پرونده ها هستند. عده ای از آنها بی آنکه ادعایی داشته باشند، نه تنها چنین پرونده هایی را قبول می کنند بلکه در مقام یک وکیل که کارش دفاع از حقوق موکلش است، هرجا که حقوق متهمی را در معرض خطر ببینند به میدان آمده و برای دفاع از آن تلاش وافری می کنند. برای این عده، تفاوتی هم نمی کند که فرد متهم به ارتکاب جرایم امنیتی باشد یا کلاهبرداری و یا مواد مخدر و یا قتل عمد، آنها به رسالت خود به عنوان یک وکیل دادگستری می اندیشند .

به هر حال، همانطور که پیشتر دیدیم، از روند پیوستن حاکمیتها به کنوانسیونهای حقوق بشری، چنین بر می آید که اساساً آنها روی خوشی به حقوق بشر و تعهداتشان نسبت به افراد تحت حاکمیتشان نشان نمی دهند. همین امر است که فعالین حقوق بشر را وادار می کند که برای احقاق آن، همواره هشیار بوده و متذکر آن باشند. اگرچه فعالین حقوق بشر به موجب قطعنامه سازمان ملل حق دارند که با سازمانهای مختلف حقوق بشری غیردولتی در ارتباط بوده، برای انجام رسالتشان به هر نوع اطلاعاتی دسترسی داشته باشند، اما این امر به دشواری صورت می گیرد؛ خاصه در حکومتهای خودکامه، فعالین حقوق بشر بهای سنگینی برای اهداف متعالی خود باید بپردازند.

در این وانفسا، وکلا مدافعان حقوق بشر  در جهان چون رزمنده ای بدون سنگر در برابر دشمنان خودی و  و غیره  که در میدان مین گرفتار آمده اند، برای حفظ حقوق موکلینشان و محروان جامعه ومردم چنان باید سنجیده گام بردارند که نه به خود آسیب برسانند و نه موجبات تضییع حقوق موکلینشان و مردم  را فراهم آورند. آری، می دانم که دست کم در سازوکارهای قضایی کشور ما، این مهم، بعضاً تکلیفی مالایطاق است. در کشور ما وکیل و مدافعان حقوق بشر ( مدافع حقوق بشر مطابق  قانون اساسی طبق اصل ... بعنوان امر به معروف و نهی از منكر شناخته می شود اما در عمل اجرا نمی شود و این اصل ق ا كشور بیشتر نادیده یا تفسیر لاغیر انگاشته  می شود ) از مصونیت لازمه برخوردار نیست، هر لحظه که می خواهد برای حقوق موکل  و مردم خود فریاد بزندو دفاع كند ، باید نیم نگاهی هم به آینده شغلی و موقعیت خود داشته باشد وگرنه سالم از میدان مین بیرون نخواهد آمد. از اینرو وکلایی  و مدافعان حقوق بشر که به واقع بدون ادعایی و جار و جنجالی حتی حاضرند آینده شغلی و زندگی وسر نوشت  خود را نیز به خطر بیندازند که حقی از موکلشان و مردم تضییع نشود را باید ستود.

اسماعیل اسدی دارستانی  کارشناس حقوق بشرو اولین وبلاگ نویس  حقوق بشر و محیط زیست  جهانیastarao@yahoo.com

 dardnews.ir-astaranews.com

ژ"
نظرات() 
nike mercurial superfly fg tpu soccer boots hvid lyser酶d sort
یکشنبه 19 خرداد 1398 06:05 ق.ظ
<a href="http://www.accsmonnaux.com/wmns-roshe-run-flyknit-wolf-grigio-obuvf">wmns roshe run flyknit wolf grigio</a> <a href="http://www.acrosstheory.com/nike-air-max-2015-id-kurpesa">nike air max 2015 id</a> <a href="http://www.dlhiphop.com/nike-free-tr-kvinners-gr%C3%A5-lilla-kurpese">nike free tr kvinners gr氓 lilla</a> <a href="http://www.festivalstayz.com/ralph-lauren-tracksuit-menn-in-svart-polou">ralph lauren tracksuit menn in svart</a> <a href="http://www.floornhome.com/air-jordan-2-low-hvit-furniture-scarpeb">air jordan 2 low hvit furniture</a> <a href="http://www.iranqnap.com/limited-tarvarius-moore-red-jersey-33-san-francisco-49ers-rush-drift-fashion-nike-womens-nfl-nfls">limited tarvarius moore red jersey 33 san francisco 49ers rush drift fashion nike womens nfl</a>
[url=http://www.nanainchief.com/nike-mercurial-superfly-fg-tpu-soccer-boots-hvid-lyser%C3%B8d-sort-schuheb]nike mercurial superfly fg tpu soccer boots hvid lyser酶d sort[/url]
nike kobe 8 svart gul
یکشنبه 19 خرداد 1398 06:04 ق.ظ
<a href="http://www.shipmancomm.com/herren-ralph-lauren-hyacinthine-short-sleeved-polo-polou">herren ralph lauren hyacinthine short sleeved polo</a> <a href="http://www.ywutube.com/mennns-nike-flyknit-roshe-run-bl%C3%A5-r%C3%B8d-chaussurese">mennns nike flyknit roshe run bl氓 r酶d</a> <a href="http://www.bettytatar.com/adidas-11pro-adipure-trx-or-scarpee">adidas 11pro adipure trx or</a> <a href="http://www.eringjewels.com/athletic-bilbao-blank-black-training-soccer-club-jersey-nfls">athletic bilbao blank black training soccer club jersey</a> <a href="http://www.foremostgold.com/ralph-lauren-shirts-cachi-beige-polox">ralph lauren shirts cachi beige</a> <a href="http://www.galletasmia.com/nfl-larry-fitzgerald-ash-11-arizona-cardinals-nike-backer-pullover-hoodie-nflz">nfl larry fitzgerald ash 11 arizona cardinals nike backer pullover hoodie</a>
[url=http://www.fjernskjegget.com/nike-kobe-8-svart-gul-kurpesa]nike kobe 8 svart gul[/url]
kvinners air jordan retro 4 gr酶nn svart
یکشنبه 19 خرداد 1398 06:04 ق.ظ
<a href="http://www.divorcecpas.com/ralph-lauren-big-pony-polo-shirt-in-red-polot">ralph lauren big pony polo shirt in red</a> <a href="http://www.donhowsuccess.com/limited-womens-johnathan-joseph-navy-blue-jersey-nfl-nike-houston-texans-24-therma-long-sleeve-nflz">limited womens johnathan joseph navy blue jersey nfl nike houston texans 24 therma long sleeve</a> <a href="http://www.emtekmakina.com/nike-air-max-95-sneakerboot-gr%C3%B8nn-gull-kurpesc">nike air max 95 sneakerboot gr酶nn gull</a> <a href="http://www.kokismith.com/nike-aqua-green-josh-sitton-backer-nfl-71-miami-dolphins-t-shirt-nflz">nike aqua green josh sitton backer nfl 71 miami dolphins t shirt</a> <a href="http://www.luftsepp.com/nike-huarache-ultra-team-rojo-zalando-obuvd">nike huarache ultra team rojo zalando</a> <a href="http://www.rimsanmakine.com/adidas-nitrocharge-footballe-grau-braun-scarpec">adidas nitrocharge footballe grau braun</a>
[url=http://www.saeedlawyer.com/kvinners-air-jordan-retro-4-gr%C3%B8nn-svart-chaussuresa]kvinners air jordan retro 4 gr酶nn svart[/url]
ralph lauren jumpers brun beige
یکشنبه 19 خرداد 1398 06:04 ق.ظ
<a href="http://www.oriturk.com/jordan-retro-13-hyper-rosa-pre-order-schuheg">jordan retro 13 hyper rosa pre order</a> <a href="http://www.elizabetth.com/mennns-gr%C3%A5-polo-shirt-polou">mennns gr氓 polo shirt</a> <a href="http://www.vinagebarber.com/air-jordan-4-university-rojo-zone-chaussuresa">air jordan 4 university rojo zone</a> <a href="http://www.newhousehelp.com/air-jordan-phase-23-classic-grigio-jack-schuhee">air jordan phase 23 classic grigio jack</a> <a href="http://www.wakunga.com/adidas-springblade-drive-2.0-negro-rosado-scarpea">adidas springblade drive 2.0 negro rosado</a> <a href="http://www.yenrof.com/nike-air-max-tailwind-blu-gituttio-kurpese">nike air max tailwind blu gituttio</a>
[url=http://www.denverbsm.com/ralph-lauren-jumpers-brun-beige-polow]ralph lauren jumpers brun beige[/url]
kd 9 azul and amarillo xanax bars
یکشنبه 19 خرداد 1398 06:03 ق.ظ
<a href="http://www.alverish.com/nike-free-inneva-woven-k%C3%B8be-butyf">nike free inneva woven k酶be</a> <a href="http://www.divaadiamante.com/nike-noah-spence-red-name-number-logo-tampa-bay-buccaneers-nfl-57-t-shirt-nflw">nike noah spence red name number logo tampa bay buccaneers nfl 57 t shirt</a> <a href="http://www.issnederland.com/mizuno-wave-prophecy-gr%C3%A5-gul-butyd">mizuno wave prophecy gr氓 gul</a> <a href="http://www.joannapage.com/air-max-2017-herren-wei%C3%9F-linen-kurpesc">air max 2017 herren wei脽 linen</a> <a href="http://www.lukasshort.com/herre-ralph-lauren-pony-shorts-brun-bl%C3%A5-polos">herre ralph lauren pony shorts brun bl氓</a> <a href="http://www.pedtrauma.com/air-max-97-hyp-terra-rosso-butye">air max 97 hyp terra rosso</a>
[url=http://www.cherrytreetv.com/kd-9-azul-and-amarillo-xanax-bars-kurpesa]kd 9 azul and amarillo xanax bars[/url]
donde comprar viagra por internet
شنبه 18 خرداد 1398 12:27 ب.ظ

Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I'll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I'll certainly comeback.
ps4 games 2015-16
جمعه 17 خرداد 1398 09:31 ب.ظ
With havin so much written content do you
ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My website has a lot of exclusive content I've either authored myself or outsourced but it seems
a lot of it is popping it up all over the internet
without my authorization. Do you know any ways to help reduce content from being ripped off?
I'd genuinely appreciate it.
virtualxbox
چهارشنبه 15 خرداد 1398 02:46 ب.ظ
<a href="http://www.kosarkomur.com/air-jordan-4-nice-black-plain-black-runninge">air jordan 4 nice black plain black</a> <a href="http://www.plakglas.com/mlb-cap-camouflage-nats-hatc">mlb cap camouflage nats</a> <a href="http://www.quaderealty.com/nike-free-5.0-leather-womens-black-silver-running-shoes-trainersg">nike free 5.0 leather womens black silver running shoes</a> <a href="http://www.captmollie.com/prada-brown-sunglasses-pradar">prada brown sunglasses</a> <a href="http://www.thermilax.com/nike-hyperdunk-2015-flyknit-low-femminile-oro-runningb">nike hyperdunk 2015 flyknit low femminile oro</a> <a href="http://www.ladivorcecpa.com/michael-kors-red-crossbody-mkr">michael kors red crossbody</a>
virtualxbox http://www.virtualxbox.com/
charleyscafe
چهارشنبه 15 خرداد 1398 02:45 ب.ظ
<a href="http://www.mynewsoutlet.com/nike-air-force-1-ac-prm-qs-white-sportsd">nike air force 1 ac prm qs white</a> <a href="http://www.guesthousesas.com/coach-smooth-calf-leather-crosstown-crossbody-in-black-coachr">coach smooth calf leather crosstown crossbody in black</a> <a href="http://www.paleofasting.com/limited-a.j.-green-jersey-cincinnati-bengals-18-realtree-camo-nflb">limited a.j. green jersey cincinnati bengals 18 realtree camo</a> <a href="http://www.sedefmobilyam.com/nike-air-max-tailwind-5-purple-white-sportsb">nike air max tailwind 5 purple white</a> <a href="http://www.kuaforylmz.com/nike-foamposite-low-top-trainerse">nike foamposite low top</a> <a href="http://www.danceaution.com/nike-cortez-ultra-shoes-skor">nike cortez ultra shoes</a>
charleyscafe http://www.charleyscafe.com/
gamefly free trial
چهارشنبه 15 خرداد 1398 06:04 ق.ظ
That is very attention-grabbing, You are an excessively professional blogger.
I have joined your rss feed and stay up for in quest of more of your great post.
Additionally, I have shared your web site in my social
networks
gamefly free trial
سه شنبه 14 خرداد 1398 09:46 ق.ظ
My spouse and I stumbled over here coming from a different website and thought I might
as well check things out. I like what I see so now i'm following you.
Look forward to looking at your web page repeatedly.
sekaiblog
دوشنبه 13 خرداد 1398 06:56 ق.ظ
<a href="http://www.artikhazirsin.com/womens-nike-kobe-12-orange-germany-shoeso">womens nike kobe 12 orange germany</a> <a href="http://www.audioalpaca.com/ugg-classic-tall-chestnut-boots-uggsr">ugg classic tall chestnut boots</a> <a href="http://www.selvasurf.com/nike-max-air-tailwind-2009-skou">nike max air tailwind 2009</a> <a href="http://www.coldditch.com/roshe-run-mint-green-white-shoesa">roshe run mint green white</a> <a href="http://www.grassmannword.com/carolina-panthers-grey-hat-hatr">carolina panthers grey hat</a> <a href="http://www.mjchronicles.com/nike-sb-blazer-low-womens-silver-purple-trainersa">nike sb blazer low womens silver purple</a>
sekaiblog http://www.sekaiblog.com/
bcashed
دوشنبه 13 خرداد 1398 06:55 ق.ظ
<a href="http://www.femmedeguinee.com/nike-air-zoom-90-it-green-purple-skod">nike air zoom 90 it green purple</a> <a href="http://www.autosasart.com/2014-15-real-madrid-2-varane-away-pink-soccer-long-sleeve-shirt-kit-nflv">2014 15 real madrid 2 varane away pink soccer long sleeve shirt kit</a> <a href="http://www.pcwolftech.com/nobis-merideth-black-nobisr">nobis merideth black</a> <a href="http://www.poteputi.com/nike-air-force-1-mid-white-australia-skod">nike air force 1 mid white australia</a> <a href="http://www.minsonphoto.com/burberry-blue-check-scarf-scarfr">burberry blue check scarf</a> <a href="http://www.sandeneuhofer.com/new-york-yankees-hat-size-guide-qld-guide-hatd">new york yankees hat size guide qld guide</a>
bcashed http://www.bcashed.com/
elisajean
دوشنبه 13 خرداد 1398 06:54 ق.ظ
<a href="http://www.gamtola.com/vibram-fivefingers-bikila-green-orange-shoesb">vibram fivefingers bikila green orange</a> <a href="http://www.tarbiatesabz.com/parajumpers-angie-parka-parajumpersr">parajumpers angie parka</a>
elisajean http://www.elisajean.com/
zara spring floral dress
یکشنبه 12 خرداد 1398 12:50 ب.ظ
<a href="http://www.aoddpump.net/multi-floral-occasion-dress-dressh">multi floral occasion dress</a> <a href="http://www.ibadoracao.com/sherri-hill-2-piece-floral-dress-dressh">sherri hill 2 piece floral dress</a> <a href="http://www.pruspokane.net/lipsy-floral-pencil-dress-ebay-dressh">lipsy floral pencil dress ebay</a> <a href="http://www.agilitytel.com/floral-plus-dresses-dressh">floral plus dresses</a> <a href="http://www.apmetals.net/quiz-crepe-floral-dress-dressh">quiz crepe floral dress</a> <a href="http://www.quatangkyniem.net/floral-dress-in-chiffon-dressh">floral dress in chiffon</a>
zara spring floral dress http://www.mikespothole.com/zara-spring-floral-dress-dressh
lipsy black floral pleated dress
یکشنبه 12 خرداد 1398 12:50 ب.ظ
<a href="http://www.adeohome.com/flower-girl-dresses-fall-2014-dressh">flower girl dresses fall 2014</a> <a href="http://www.bursatiket.net/silk-floral-dress-house-of-fraser-dressh">silk floral dress house of fraser</a> <a href="http://www.sundialproductions.net/michelle-keegan-floral-cami-dress-dressh">michelle keegan floral cami dress</a> <a href="http://www.buxpix.net/next-petite-floral-dress-dressh">next petite floral dress</a> <a href="http://www.kozmovip.com/alice-and-olivia-long-floral-dress-dressh">alice and olivia long floral dress</a> <a href="http://www.survivewatercrisis.net/debenhams-black-floral-prom-dress-dressh">debenhams black floral prom dress</a>
lipsy black floral pleated dress http://www.dvmengineers.com/lipsy-black-floral-pleated-dress-dressh
deploygis
پنجشنبه 9 خرداد 1398 12:07 ب.ظ
<a href="http://www.lbclubmitu.com/adidas-zx-flux-indonesia-skoc">adidas zx flux indonesia</a> <a href="http://www.adanazuzu.com/burberry-wool-square-scarf-scarfr">burberry wool square scarf</a> <a href="http://www.karenconti.com/purple-red-mens-nike-free-tr-fit-shoes-sneakera">purple red mens nike free tr fit shoes</a> <a href="http://www.cliffsears.com/adidas-porsche-typ-64-red-white-shoesb">adidas porsche typ 64 red white</a> <a href="http://www.gfwholesalers.com/ray-ban-new-wayfarer-2132-52mm-sunglassesr">ray ban new wayfarer 2132 52mm</a> <a href="http://www.rcnspecials.com/ralph-lauren-mens-striped-polo-shirt-designs-polog">ralph lauren mens striped polo shirt designs</a>
deploygis http://www.deploygis.com/
lubimochka
پنجشنبه 9 خرداد 1398 12:07 ب.ظ
<a href="http://www.plumbnumber.com/prada-city-totes-purple-yellow-pradab">prada city totes purple yellow</a> <a href="http://www.scottdepot.com/mulberry-clipper-size-water-mulberrye">mulberry clipper size water</a> <a href="http://www.edotokyolabo.com/white-silver-mens-nike-free-v3-shoes-sneakerf">white silver mens nike free v3 shoes</a> <a href="http://www.trickyourride.com/hermes-ladies-belt-price-hermesr">hermes ladies belt price</a> <a href="http://www.totalterapi.com/nike-air-force-1-puerto-rico-sko-shoesv">nike air force 1 puerto rico sko</a> <a href="http://www.joalby.com/coach-kristin-hobo-bag-underwear-coachc">coach kristin hobo bag underwear</a>
lubimochka http://www.lubimochka.com/
elizabetth
پنجشنبه 9 خرداد 1398 12:07 ب.ظ
<a href="http://www.sidestoreid.com/how-much-does-a-burberry-belt-cost-beltr">how much does a burberry belt cost</a> <a href="http://www.eulatest.com/mackage-crossbody-novaki-restaurants-mackagee">mackage crossbody novaki restaurants</a> <a href="http://www.bidmani.com/nike-roshe-9-skow">nike roshe 9</a> <a href="http://www.nollerlincoln.com/nike-washington-redskins-95-chris-neild-game-white-jersey-nflb">nike washington redskins 95 chris neild game white jersey</a> <a href="http://www.sennaparisllc.com/denver-nuggets-classic-jersey-nflr">denver nuggets classic jersey</a> <a href="http://www.energyawnings.com/nike-air-max-guile-mujeres-rosado-foota">nike air max guile mujeres rosado</a>
elizabetth http://www.elizabetth.com/
joalby
پنجشنبه 9 خرداد 1398 12:06 ب.ظ
<a href="http://www.haerinonghyup.com/house-of-mackage-coat-mackager">house of mackage coat</a> <a href="http://www.burkkinc.com/michael-kors-bag-names-ranked-mke">michael kors bag names ranked</a> <a href="http://www.magicstockdz.com/mens-moncler-jacket-purple-paint-monclerb">mens moncler jacket purple paint</a> <a href="http://www.soldthekayway.com/oakley-camo-straight-jacket-sunglasses-sunglassesr">oakley camo straight jacket sunglasses</a> <a href="http://www.medsydobrasil.com/hot-pink-mulberry-clutch-day-mulberryb">hot pink mulberry clutch day</a> <a href="http://www.schokostueck.com/cheap-nike-lunar-mens-green-sneakerg">cheap nike lunar mens green</a>
joalby http://www.joalby.com/
floral dress and tights
چهارشنبه 8 خرداد 1398 01:33 ق.ظ
<a href="http://www.ourjourneychurch.net/floral-dress-2x-dressh">floral dress 2x</a> <a href="http://www.torukoryoko.net/j-crew-antiqued-floral-dress-dressh">j crew antiqued floral dress</a> <a href="http://www.wavestarters.com/jovani-floral-lace-dress-dressh">jovani floral lace dress</a> <a href="http://www.neweghani.com/ivory-floral-dress-boutique-dressh">ivory floral dress boutique</a> <a href="http://www.ouverturefacile.net/floral-casual-dresses-for-juniors-dressh">floral casual dresses for juniors</a> <a href="http://www.toytraders.net/quiz-crepe-floral-print-dress-dressh">quiz crepe floral print dress</a>
floral dress and tights http://www.isgmembers.com/floral-dress-and-tights-dressh
girl flower dresses uk
چهارشنبه 8 خرداد 1398 01:33 ق.ظ
<a href="http://www.hotelfuat.com/floral-dress-set-next-dressh">floral dress set next</a> <a href="http://www.pmisaltriver.com/black-floral-lace-prom-dress-dressh">black floral lace prom dress</a> <a href="http://www.campaignribbons.net/ax-paris-floral-midi-dress-dressh">ax paris floral midi dress</a> <a href="http://www.ductambag.com/floral-dress-high-low-dressh">floral dress high low</a> <a href="http://www.emutemusic.com/floral-maxi-dresses-online-india-dressh">floral maxi dresses online india</a> <a href="http://www.fishonwheels.net/designer-floral-dresses-images-dressh">designer floral dresses images</a>
girl flower dresses uk http://www.mtmcareers.com/girl-flower-dresses-uk-dressh
flower girl dresses long
چهارشنبه 8 خرداد 1398 01:32 ق.ظ
<a href="http://www.aoddpump.net/flower-patterned-dresses-pinterest-dressh">flower patterned dresses pinterest</a> <a href="http://www.ibadoracao.com/flower-wedding-dresses-pinterest-dressh">flower wedding dresses pinterest</a> <a href="http://www.pruspokane.net/floral-dresses-summer-2016-dressh">floral dresses summer 2016</a> <a href="http://www.agilitytel.com/pink-floral-dress-long-sleeve-dressh">pink floral dress long sleeve</a> <a href="http://www.apmetals.net/floral-dress-with-sleeves-for-women-dressh">floral dress with sleeves for women</a> <a href="http://www.quatangkyniem.net/blue-floral-dress-for-baby-dressh">blue floral dress for baby</a>
flower girl dresses long http://www.biobill.net/flower-girl-dresses-long-dressh
merleflugge
دوشنبه 6 خرداد 1398 04:12 ب.ظ
<a href="http://www.npmgreenpros.com/nike-dunk-sky-hi-undercover-sort-skoh">nike dunk sky hi undercover sort</a> <a href="http://www.dosenotomotif.com/femminile-air-jordan-retro-11-low-bianca-gituttio-citrus-scarpei">femminile air jordan retro 11 low bianca gituttio citrus</a> <a href="http://www.kuetahyalilar.com/asics-gel-lyte-iii-gituttio-nero-scarpej">asics gel lyte iii gituttio nero</a> <a href="http://www.seoaddress.com/womens-brewers-jersey-nflh">womens brewers jersey</a> <a href="http://www.drpfanstiel.com/coach-in-printed-signature-medium-gold-totes-coachh">coach in printed signature medium gold totes</a> <a href="http://www.ericmichaelpr.com/boys-viola-converse-scarpei">boys viola converse</a>
merleflugge http://www.merleflugge.com/
ulriksdalssk
دوشنبه 6 خرداد 1398 04:11 ب.ظ
<a href="http://www.clashopedia.com/nike-kareem-hunt-kansas-city-chiefs-elite-red-jersey-mens-nflh">nike kareem hunt kansas city chiefs elite red jersey mens</a> <a href="http://www.adamomacri.com/coach-chelsea-signature-tote-coachh">coach chelsea signature tote</a> <a href="http://www.waltonranchtx.com/air-jordan-eclipse-verde-grigio-scarpei">air jordan eclipse verde grigio</a> <a href="http://www.dominickcars.com/nike-cortez-bleu-bleu-bandana-chaussuresk">nike cortez bleu bleu bandana</a> <a href="http://www.libertactica.com/the-north-face-nuptse-down-vest-mens-northfaceh">the north face nuptse down vest mens</a> <a href="http://www.flixzine.com/men-asics-gel-hyper-33-hyperspeed-cool-grey-true-blue-shoesh">men asics gel hyper 33 hyperspeed cool grey true blue</a>
ulriksdalssk http://www.ulriksdalssk.com/
tabletopsport
شنبه 28 اردیبهشت 1398 12:51 ق.ظ
<a href="http://www.twistnik.com/michael-kors-selma-bag-price-usa-mkh">michael kors selma bag price usa</a> <a href="http://www.pkbocrangsu.com/hvit-air-jordan-retro-obuvi">hvit air jordan retro</a> <a href="http://www.celudela.com/nike-air-presto-ultra-flyknit-triple-bianca-scarpek">nike air presto ultra flyknit triple bianca</a> <a href="http://www.fooksung.com/adidas-superstar-black-with-white-stripes-shoesi">adidas superstar black with white stripes</a> <a href="http://www.ankaramarti.com/hombres-nike-zoom-out-negro-oro-zapatosi">hombres nike zoom out negro oro</a> <a href="http://www.gcpoloclub.com/adidas-pr%C3%B8dator-balle-pris-skoh">adidas pr酶dator balle pris</a>
tabletopsport http://www.tabletopsport.com/
imfunniest
شنبه 28 اردیبهشت 1398 12:51 ق.ظ
<a href="http://www.townyplay.com/air-jordan-9-blu-scarpej">air jordan 9 blu</a> <a href="http://www.djpunjabii.com/nike-blazer-mid-lr-neutral-grau-schwarz-schuhej">nike blazer mid lr neutral grau schwarz</a> <a href="http://www.avsomurie.com/tennessee-snapback-hath">tennessee snapback</a> <a href="http://www.circusveil.com/nike-air-presto-hommes-bleu-chaussuresh">nike air presto hommes bleu</a> <a href="http://www.laconiaoil.com/nike-m%C3%A4nner-air-max-flair-schwarz-wei%C3%9F-schuheh">nike m盲nner air max flair schwarz wei脽</a> <a href="http://www.hurizmir.com/converse-navy-blue-low-shoesk">converse navy blue low</a>
imfunniest http://www.imfunniest.com/
buycharboleps
شنبه 28 اردیبهشت 1398 12:50 ق.ظ
<a href="http://www.sophiecrooks.com/nike-lunarglide-5-femmes-rose-chaussuresh">nike lunarglide 5 femmes rose</a> <a href="http://www.hkelitemodels.com/adidas-pure-boost-x-atr-schwarz-bb3796-schuheh">adidas pure boost x atr schwarz bb3796</a> <a href="http://www.graciecomm.com/nike-flyknit-black-white-shoesk">nike flyknit black white</a>
buycharboleps http://www.buycharboleps.com/
nike air max 90 em frau schwarz dark grau flash lime
سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 12:28 ق.ظ
<a href="http://www.bazicloob.com/nike-air-huarache-marine-blau-schuhej">nike air huarache marine blau</a> <a href="http://www.malatyabolge.com/kentucky-wildcats-top-of-the-world-ncaa-protrusese-bucket-hath">kentucky wildcats top of the world ncaa protrusese bucket</a> <a href="http://www.impeachjohn.com/bon-march%C3%A9-air-max-2014-tout-noir-chaussuresh">bon march茅 air max 2014 tout noir</a> <a href="http://www.dafuqstory.com/nike-air-max-90-dam%C3%A4nner-lime-gr%C3%BCn-schuheh">nike air max 90 dam盲nner lime gr眉n</a> <a href="http://www.liberezmoi.com/air-jordan-3-true-blue-gs-shoesk">air jordan 3 true blue gs</a> <a href="http://www.scrutinit.com/nike-lunarglide-bl%C3%A5-and-orange-skoj">nike lunarglide bl氓 and orange</a>
nike air max 90 em frau schwarz dark grau flash lime http://www.ipodammo.com/nike-air-max-90-em-frau-schwarz-dark-grau-flash-lime-schuhej
nike air huarache bianca verde
سه شنبه 24 اردیبهشت 1398 12:28 ق.ظ
<a href="http://www.soextfence.com/mujer-air-jordan-retro-12-blanco-rojo-zapatosi">mujer air jordan retro 12 blanco rojo</a> <a href="http://www.amemedgroup.com/adidas-galaxy-hvid-l%C3%B8b-sko-skoh">adidas galaxy hvid l酶b sko</a> <a href="http://www.shawkreizer.com/adidas-originals-zx-750-nero-scarpei">adidas originals zx 750 nero</a> <a href="http://www.powerwomanbc.com/bianca-adidas-crazylight-boost-scarpej">bianca adidas crazylight boost</a> <a href="http://www.kilaswacana.com/ladies-dak-prescott-jersey-nflh">ladies dak prescott jersey</a> <a href="http://www.hobartcomfest.com/coach-in-monogram-medium-pink-backpacks-coachh">coach in monogram medium pink backpacks</a>
nike air huarache bianca verde http://www.tamarindoyam.com/nike-air-huarache-bianca-verde-scarpeh
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo